2014 Winners

To see descriptions of these awards, click here.

Club Champion. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Bernard Friel

     – Participation, performance, versatility, service 

Michael O’Keefe Service. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Heidi White
John English Spirit Award. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Chuck Hunnewell
E. Van der Leur Seamanship. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Tim Slaight
Monmouth Museum Trophy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Bernard Friel

     – Winner of the Fall Series in the biggest fleet

Miltenberger Trophy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Bob Winters

    –  Winner of the novice race

Women’s Championship. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Jackie Cattanach / Eileen Ewing
One Design Bridge Race Series. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dan Vought
Cruising Bridge Race Series – Cruising 1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Santo Pezzutti
Cruising Bridge Race Series – Cruising 2. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Santo Pezzutti
Laser Champion. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Larry Nociolo

     – Best 24 races on the Navesink

Flying Scot Champion . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Bernard Friel

     – Best 24 races on the Navesink

Lightning Champion. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . George Harrington

     – Best 24 races on the Navesink

Wood Pussy Champion. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .No boat qualified
     – Best 24 races on the Navesink
Sanderling Champion. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . No boat qualified

     – Best 24 races on the Navesink

Rowing Fleet Award. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Joel Levinson
Borden L. Hance, Jr. Plaque . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . No boat qualified

     – Winner of the Wood Pussy Spring Series

Howard L. Hathaway Memorial Bowl. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .No boat qualified

     – Winner of the Wood Pussy summer Series

Cox Trophy. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .George Harrington

     – Winner of the Lightning Summer Series

Bob Howson Wood Pussy Bridge Race Trophy. . . . . . . . . . . . . . . . No boat qualified

     – Performance and participation in the Bridge Race Series

Neil Clifton Trophy. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . No boat qualified

     – Winner of the Wood Pussy Fall Series

Lars Olsen Plaque. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Randy Dickerson

     – Winner of the Lightning Spring Series

Joe Focarile Spinnaker Award. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Bob Markoff

     – Donated by the Cruising Fleet to honor fleet members in four categories

Dr. Edwin Field Navigator Trophy. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . David & Marilyn Cheslow
Flying Scot Bottom’s Up Award. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  Bill Thonack
      – Awarded to the most recent Flying Scot to show it’s bottom
Goofball Award. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . John Luard

     – Awarded to the member who did something goofy on the water

Screwball Award. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Not Awarded

     – Awarded to the member who did something screwy on land

2012 Awards
2013 Awards