Back to the main MBC website.

2014 Monmouth Boat Club Racing Results

For rowing results, click here.

For 2013 MBC racing results, click here.

Race Wins by Fleet

wins

Bridge Race Series: One Design Final

  Date/Race:  6/1 6/15 6/29 8/3 8/17 10/12    
Skipper Sail Number 1 1 1 1 1 1 Points Place
Fleet: One Design # Starters:  12 10 13 8 18 5
Vought 5688 4 2 2   2 1 11 1
Marsh 7945 7 1 1 4 5   18 2
Friel 4471 5 RC 7 1 3   20 3
Gordon 4240 RC 6 3 3 6   22.5 4
Dickerson 14641 2 3 10   7 2 24 5
Hurley  5227 6 5 6 5 9   31 6
Cattanach 5716   7 9 6 12 4 38 7
Jaeger 10626 3 10 12   11 5 41 8
Harrington 15367   4     1 3 46 9
Lee 5718 9   4   4   55 10
Watts 15365 1           77 NQ
Nociolo 3868       2     78 NQ
Bugbee 4284       7 14   78 NQ
McCann 5021     5       81 NQ
Markoff 5445       8 RC   81.25 NQ
Corr 15203         8 RC 81.25 NQ
Davidson 676 10       15   82 NQ
Burns 711 8           84 NQ
Warzynski 1064   8         84 NQ
Walkow 5676     8       84 NQ
  5562   9         85 NQ
Schmaltz 4360 12       16   85 NQ
Lucyk 4509         10   86 NQ
Spillane 7964 11           87 NQ
Boyce 6996     11       87 NQ
Barney 15514     13       89 NQ
Dasaro 4081         13   89 NQ
Murch 1569         17   93 NQ
Rob 920         18   94 NQ
Race Committee PRO: Joe Cahill
APRO: Leslie & Sig Olving
Mark Gordon
Chase Boats:
Russ Goldman
Todd Edwards
Eileen Ewing
PRO: John Luard
APRO: Jack Hurley
Bernard Friel

PRO: Pat Corr
APRO: Mary Nicosia
Patrol Boats:
Pris Gale
Bob Kent
Rich Ferris
Butler

PRO: Paul Pezzutti
APRO: Santo Pezzutti
Nanette Pezzutti
Patrol Boats:
Ron Kudile
Dave Butler
Herb Schuleman
Herb's Neice

PRO: Bob Markoff
APRO: Russ Goldman
Carol Markoff
George Tepper
Patrol Boats:
Jules Borrus
Lilly Lombardi

PRO: Pat Corr
APRO: Crissy Van Siclen
Chase Boats:
Bob Kent
Barbara Nevis

   

 

Bridge Race Cruising Series 2 Final

Pezzutti 25 1 1 2 1
Lynch/Barney NB7 3 2 5 2
Farle/Ladoulis 435 2   9 3
Kudile 375 5 4 9 4
Hunnewell 58   3 10 5
Cahill 1455 4   11 6
Stephen Smith 607 6   13 7

10-12-14 finish times

Sail # Skipper Class DPN Time Time Place
One Design:
5688 Vought Flying Scot 89.6 1h 55m 49s 2h 9m 16s 1
14641 Dickerson Lightning 87 1h 55m 20s 2h 12m 34s 2
15367 Harrington Lightning 87 1h 55m 53s 2h 13m 12s 3
5716 Cattanach Flying Scot 89.6 2h 3m 10s 2h 17m 28s 4
10626 Jeager Lightning 87 1h 59m 56s 2h 17m 51s 5
Cruising Fleet:
25 Pezzutti Sanderling 104.5 2h 6m 59s 2h 1m 31s 1
NB7 Lynch Sanderling 104.5 2h 11m 1s 2h 5m 22s 2
58 Hunnewell Stuart Knockabout 90 2h 4m 49s 2h 18m 41s 3
375 Kudile Catalina 28 92.6 2h 8m 57s 2h 19m 15s 4

 

 

Fall Series Final

  Date/Race:  9/7 9/14 10/5    
Skipper Sail Number 1 2 1 1 2 3 Points Place
Fleet: Flying Scot # Starters:  4 4 7 5 5 5
Friel 4471 2 1 1 1 4 1 6 1
Lee 5718 1 3 2 2 3 2 10 2
Gordon 4240 4 4 5 3 2 3 16 3
Luard 5563 3 2   RC RC RC 18 4
Nociolo 3868     7 4 1 4 24 5
Davidson 676       dnf 5 5 32 6
Hurley 5227     3       35 NQ
Vought 5688     4       36 NQ
Dasaro 4081     6       38 NQ
Fleet: Lightning # Starters:  3 3 3 3 3 2
Harrington 15367 1 1 2 1 1   4 1
Jaeger 10626 2 3 3 3 3 2 11 2
Barney 15514       2 2 1 12 NQ
Dickerson 14641     1       13 NQ
Corr 15203 3 2         13 NQ
Fleet: Albacore # Starters:  0 0 2 0 0 0
Boyce 6896     1          
Murch 7124     2          
Race Committee PRO: Joe Burns
APRO: Russ Goldman
Chase boat:
Herb Schuleman
PRO: Doug and Kay Marsh
APRO Herb Schuleman
RC and Chase Boats
Bruce and Jackie Cattanach
Peter Richardson
Kathy Richardson

PRO: John Luard
APRO: Les Hathaway
Herb Schuleman

   

 

 

Bart's Bash 9/21

Sail # Skipper Class DPN Time Time Place
5718 Lee Flying Scot 89.6 0h 36m 51s 0h 41m 8s 1
15514 Barney Lightning 87 0h 35m 48s 0h 41m 9s 2
4471 Friel Flying Scot 89.6 0h 37m 58s 0h 42m 22s 3
15367 Harrington Lightning 87 0h 36m 4s 0h 41m 27s 4
4284 Bugbee Flying Scot 89.6 0h 38m 25s 0h 42m 53s 5
14641 Dickerson Lightning 87 0h 37m 20s 0h 42m 55s 6
5716 Cattanach Flying Scot 89.6 0h 38m 35s 0h 43m 4s 7
10626 Jeager Lightning 87 0h 39m 21s 0h 45m 14s 8
4240 Gordon Flying Scot 89.6 0h 41m 40s 0h 46m 30s 9
6896 Boyce Albacore 90.3 0h 42m 25s 0h 46m 58s 10
1064 Wawrzynski Flying Scot 89.6 0h 44m 50s 0h 50m 2s 11
920 Rob Flying Dutchmam 80.1 0h 46m 20s 0h 57m 51s 12

Fall Laser Regatta

  Date/Race:  9/20    
Skipper Sail Number 1 2 3 4 5 6 7 Points Place
# Starters:  7 7 7 7 7 7 7
Eric Reitinger 178838 5 1 3 1 1 4 1 11 1
Dave Magno 199656 1 2 2 4 2 1 4 12 2
Jim Knab 193965 6 3 4 3 3 2 5 20 3
George Harrington 181782 4 7 1 5 5 5 3 23 4
Don Wahl 199552 2 4 5 6 7 6 2 25 5
Chris Henkel 166856 3 6 7 2 6 7 6 30 6
Larry Nociolo 178564 7 5 6 7 4 3 7 32 7

 

 

Labor Day Regatta

  Date/Race:  8/31    
Skipper Sail Number 1 2 3 Points Place
Fleet: Flying Scot # Starters:  9 9 9
Lee 5718 4 1 1 6 1
Luard 5563 1 4 3 8 2
Freil 4471 3 3 2 8 3
Farley 5021 2 5 4 11 4
Gordon 4240 5 2 5 12 5
Dasaro 4081 9 6 6 21 6
Wawrsynski 1064 8 7 DNF 25 7
Vought 5688 6 DNF DNS 26 8
Cattanach 5716 7 DNF DNS 27 9
Fleet: Lightninbg # Starters:  3 3 3
Harrington 15367 1 2 1 4 1
C. Barney 15514 3 1 2 6 2
Jaeger 10626 2 3 3 8 3
Fleet: Sanderling # Starters:  2 2 2
Ladoulis 435 1 1 DNS 6 1
Pezzutti 25 2 2 DNS 8 2
Fleet: Laser # Starters:  3 3 3
Watts 181782 1 1 1 3 1
Henkel 166971 2 2 2 6 2
  167261 3 3 3 9 3

PRO: Doug Marsh
APRO: Kay Marsh
Chase Boats:
Leslie Olving

Summer Series Final

  Date/Race: 6/22 7/13 7/27 8/24    
Skipper Sail Number 1 2 3 1 2 1 2 3 1 2 3 Points Place
Fleet: Flying Scot # Starters: 5 6 5 5 5 5 6 5 4 4 2
Daily Winner John Luard John Luard Thom Lee Denis Farley    
Lee 5718 2 2 1     1 4 1 2 2 1 16 1
Hurley 5227 4 4 4 4 2 4 1 2       38 2
Luard 5563 1 1 3 2 1             60 3
Cattanach 5716 3 5 5           3 3   71 4
Farley 5021       1 4       1 1 OCS 72 5
Wawrsynski 1064       5 5 3 5 5       75 6
Davidson 676 5 6             4 4   84 7
Jaeger 4081           5 6 4       93 8
Lucyk 4509           2 2         95 9
Vought 5688   3 2                 96 10
Gordon 4240       3 3             97 11
Bugbee 4284             3 3       97 12
Fleet: Albacore # Starters: 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 2
Daily Winners Terry Murch    
Murch 9966                 1 1 2 28 1
Spillane                   2 2 1 29 2
Fleet: Lightning # Starters: 3 3 0 3 3 0 0 0 5 5 5
Daily Winner George Harrington George Harrington       Ian Sanderson    
Harrington 15367 1 1   1 1       1 3 2 22 1
Barney 15514 2 2   2 2       3 2 3 28 2
Jaeger 10626 3 3   3 3       4 4 5 37 3
Sanderson                   2 1 1 40 4
Corr 15203                 5 5 4 50 5

Summer Evening Series Final

    Date/Race:  7/1 7/8 7/22 7/29 8/5 8/19    
Skipper Boat Class Sail Number 1 2 3 4 5 1 2 3 4 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 Points Place
# Starters:  12 13 13 10 8 12 13 12 10 10 10 10 13 13 11 14 14 13 16 16 15
Friel Flying Scot 4471 2 2 3 5 4 2 1 4 2 2 2 1 3 2 1 1 1 1 1 4 1 25 1
Farley Flying Scot 5021 1 1 1 1 2 1 3 2 1 3 4 3 4 3 RET 2 7 3 9 7 5 35 2
Gordon Flying Scot 4240 6 3 4 6 3 4 7 6 3       1 1 4 3 8 4 2 3 4 57 3
Lee Flying Scot 5718 4 4 6 4 6 6 2 3 4 RC RC RC 6 6 3 6 2 2 5 8 8 63.21 4
Hurley Flying Scot 5227 3 7 7 3 5 8 4 5 5 4 3 4 5 4 5       8 6 10 78 5
Lynch Sanderling/Woodpussy NB7/657 11 8 13     3 6 1         2 5 2 4 4 9 3 9 7 104 6
P. Lucyk Flying Scot 4509 7 5 5             5 5 5 OCS 7 6 RC RC RC 7 5 9 121.4 7
Anderson Flying Scot 4822 10 10 11 9 7 11 9 10 8 9 9 9 7 8 7 RC RC RC 10 11 12 138.1 8
Wawrzynski Flying Scot 1064/5227 5 6 8 7     5 7 6       8 9   OCS 6 8       158 9
Murch Albacore 7124 12 12 12 10 8 9 dnf 11 7 6 8 6 12 13 9 13 14 13 14 15 14 161 10
Thonack Flying Scot 3922 9 13 10 8   7 11 8   8 7 7       12 10 10       171 11
Davidson Flying Scot 676           12 12 9 10 10 10 10 9 12 8 10 12 12 12 14 11 173 12
L. Nociolo Flying Scot 3868   11 2 2 1         1 1 2       5 5 7       139 NQ
Schmaltz Flying Scot 4360   9 9     5 8           10 11   11 11   13 12   201 NQ
Corr Lightning 15203                               7 3 6 OCS 1 6 210 NQ
Jaeger Lightning 10626 8                 7 6 8             11 13 13 219 NQ
E. Nociolo Flying Scot 3868           10 10 12 9       11 10 10             225 NQ
Sanderson Flying Scot 5562                                     6 2 2 231 NQ
Vought Flying Scot 5688                                     4 10 3 238 NQ
E. Gordon Woodpussy 22                               8 13 5       247 NQ
T. Lucyk Laser Radial 16976                               9 9 11       250 NQ
Rob Flying Dutchman 920                                     15 16 dnf 268 NQ
Rob Flying Dutchman 920                                     15 17 dnf 282 NQ
Daily Winner Denis Farley Denis Farley Larry Nociolo Marc Gordon Bernard Friel Bernard Friel    
Race Committee

PRO: Jackie Cattanach
APRO: Brude Cattanach
RC and Chase Boats:
Les Hathaway
Jack Leigh
Bill Henry
Dave Butler
Dave Anderson

PRO: Les Hathaway
APRO: Keith Johnson
RC and chase boats:
Bill Henry
Peter Richardson
David Butler

PRO: Thom Lee
APRO: Melissa Pater
RC and chase boats
Les Hathaway
Bill Henry
Peter Richardson
Kathy Richardson
Dave Butler
Dave Anderson

PRO: Les Hathaway
APRO:David Butler
RC and Chase Boats
Ginny Krukowski
Jim O'Hara
Peter Richardson
Dave Anderson

PRO: Les Hathaway
APRO:David Butler
RC and Chase Boats
Bill Henry
Paul Lucyk
Dot Lucyk
Dave Anderson
Chuck Hunnewell

PRO: Les Hathaway
APRO: Keith Johnson
RC and chase boats:
Peter Richardson
Dave Anderson
Dave Butler

   

 

Bridge Race Cruising Series 1 Final

  Date/Race:  6/1 6/15 6/29 8/3    
Skipper Sail Number 1 1 1 1 Points Place
# Starters:  4 7 6 5
Pezzutti 25 2 1 1 RC 3.333333333 1
Lynch NB7 1 2 2 1 4 2
Kudile 375 3 4 3   10 3
Farle/Ladoulis 435   3 4   15 4
Cheslow 1415   6 5 4 15 5
Bill Smith MA-55 4 5   DNF 15 6
Hunnewell 58     6 3 17 7
Cahill 1455       2 18 NQ
Pratt     7     23 NQ

Women's Championship

Place Boat Number Skipper Crew Race 1 Race 2 Race # Total Points
1 5716 Jackie Cattanach Eileen Ewing 2 1 1 4
2 3868 Eileen Nociolo Leslie Olving 3 2 2 7
3 4509 Dot Lucyk Tori Lucyk 1 3 4 8
4 676 Lee Davidson Mary Nicosia 4 4 3 11

Race Committee:
Larry Nociolo, PRO
Paul Lucyk, APO
Ingrid Hoffmann
Sandy Morrow
Topher Lucyk
Les Hathaway

Patrol Boat 1:
Bill Ewing
Lori Ersolmaz
Tina Petrosemolo
Barbara Prescott
Patrol Boat 2:
Bruce Cattanach
Richard Phares
Herb Schumann
Patrol Boat 3:
Russ Goldman
Bob Markoff
Carole Markoff

Miltenburger

  1. Bob Winters
  2. Lee Davidson
  3. Joe Wawrsynski, Sr.
  4. Mary Nicosia

PRO: Pat Corr

Albacore Mid-Atlantics

  Sail # Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5  Race 6 Race 7 Race 8 Series W/ Throwout PLACE
Barney Harris 8200 1 1 1 1 1 1 3 1 9 6 1
Jude Brown 8183 2 4 2 2 3 3 2 2 18 14 2
Peter Duncan 8199 5 3 3 4 2 2 1 3 20 15 3
Sterling Spruill 8191 3 2 4 3 4 4 4 4 24 20 4
Nich Allan 8023 4 5 5 5 5 5 5 5 34 29 5
Rhodes/Spillane 7964 7 6 6 6 6 6 6 6 43 36 6
Terry Murch 7124 6 7 7 7 7 8 8 8 50 42 7

Bay Race 7/19

Sail # Skipper Class DPN Time Time Place
25 Pezzutti Sanderling 104.5 1h 2m 8s 0h 59m 27s 1
NB7 Lynch Sanderling 104.5 1h 9m 56s 1h 6m 55s 2
58 Hunnewell Stuart Knockabout 90 1h 0m 14s 1h 6m 56s 3
MA-55 Bill Smith Sanderling 104.5 1h 12m 30s 1h 9m 23s 4
607 Smith Tofinou 7m 96.9 1h 49m 0s 1h 52m 29s 5

PRO: Dale Barney
APRO: Pat Corr
Chase Boats:
Jake Smith
Niel Metz

Sailstice 6/21

Sail # Skipper Class DPN Time Time Place
894 Vought Woodpussy 103 1h 18m 6s 1h 15m 50s 1
15367 Harrington Lightning 87 1h 5m 59s 1h 15m 51s 2
25 Pezzutti Sanderling 104.5 1h 19m 54s 1h 16m 28s 3
15203 Corr Lightning 87 1h 7m 35s 1h 17m 41s 4
4509 Lucyk Flying Scot 89.6 1h 9m 40s 1h 17m 45s 5
5716 Cattanach Flying Scot 89.6 1h 9m 58s 1h 18m 5s 6
4081 Dasaro Flying Scot 89.6 1h 9m 58s 1h 18m 5s 7
NB7 Lynch Sanderling 104.5 1h 21m 58s 1h 18m 26s 8
10626 Jaeger Lightning 87 1h 10m 18s 1h 20m 48s 9
435 Farley Sanderling 104.5 1h 25m 8s 1h 21m 28s 10
7124 Murch Albacore 90.3 1h 13m 43s 1h 21m 38s 11
676 Davidson Flying Scot 89.6 1h 13m 42s 1h 22m 15s 12
4360 Schmaltz Flying Scot 89.6 1h 16m 16s 1h 25m 7s 13
138 Slaight Nonsuch 26 94.4 1h 21m 50s 1h 26m 41s 14
375 Kudile Catalina 28 92.6 1h 23m 14s 1h 29m 53s 15
5561 Maryasis Flying Scot 89.6 1h 21m 47s 1h 31m 17s 16
58 Hunnewell Stuart Knockabout 90 1h 26m 21s 1h 35m 57s 17

Independence Day Regatta

    Race 1 Race 2 Race 3  Total Finish
Date   Jul 6, 2014    
Lightning
Dale Barney 15514 2 1   3 1
George Harrington 15367 1 2   3 2
Pat Corr 15203 3 3   6 3
Flying Scot
Dan Vought 5688 2 1 1 4 1
John Luard 5563 1 2 2 5 2
Marc Gordon  4240 5 3 3 11 3
Wawrzynski 1064 3 DNF 5 16 4
Jack Hurley 5227 4 DNF 4 16 5
Eileen Nociolo 3868 6 4 7 17 6
Dasaro 4081 DNF 5 6 19 7
Sanderling
Santo Pezzutti 25 2 1 1 4 1
Charlie Ladoulis 435 2 3 3 8 2
Taugh Lynch NB7 DNS 1 2 7 3
Race Committee

PRO: Bill Jaeger
APRO: Thom Lee
RC and Chase Boats:
Melissa, Tori, and Nick Pater
Lee Davidson
Mary Nicosia
Dave Anderson
Herb Schulman
Richard Phares

Spring Evening Series Final

    Date/Race:  5/13 5/20 6/10 6/17 6/24    
Skipper Boat Class Sail Number 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 4 Points Place
# Starters:  10 8 7 9 10 8 7 7 7 12 12 12 9 9 9 8
Friel Flying Scot 4471 3 1 1 1 2 1 5 2 4 3 2 4 1 2 1 3 20 1
Farley Flying Scot 5021 2 DNF     3 6 4 3 2 1 4 3 2 1 2 2 29 2
Lee Flying Scot 5718 7 3 6 RC RC RC 7 1 3       3 3 3 1 41.1 3
Lynch Woodpussy/Sanderling /NB7 RC RC RC 8 4 2 2 4 1 5 8 12 4 4 5 5 41.8 4
Marc Gordon Flying Scot 4240 8 7 5 7 5 3 6 6 5 6 5 6 5 5 4 4 59 5
Jaeger Lightning 10626             3 5 6 7 11 10 6 6 6 6 92 6
Nociolo Flying Scot 3868 5 6 3             2 7 2         103 NQ
Watts Lightning 15365 DNF 2 4 4 1 4                     104 NQ
Hurley Flying Scot 5227       5 6 5       8 6 5         113 NQ
Luard Flying Scot 4248 4 4 2 2 DNF                       114 NQ
Pratt Flying Scot 5010 6 5 7 9 8 8                     121 NQ
Wawrzynski Flying Scot 4360/1064             1 7 7 12 10 8         123 NQ
Davidson Flying Scot 676                   10 12 11 8 8 8 7 129 NQ
Barney Lightning 15514                   11 1 1         130 NQ
Dickerson Flying Scot 5010       3 7 7                     134 NQ
Vought Flying Scot 5688 1     6 DNF                       135 NQ
Lucyk Flying Scot 4509                   9 3 7         136 NQ
  Flying Scot 4822                         7 7 7   138 NQ
Walkow Flying Scot 5676                   4 9 9         139 NQ
Murch Albacore 7124                         9 9 9 8 139 NQ
Schmaltz Flying Scot 4360 9                               152 NQ
Daily Winner The Friels The Friels Taugh Lynch Denis Farley The Friels  
Race Committee

PRO: Jack Leigh
APRO: Bill Henry
Chase Boat:
Taugh Lynch

PRO: Joe Cahill
APRO: Bill Henry
Sandy Morrow
Chase Boats:
Jack Leigh
Edward Leigh
Thom Lee

PRO: Jack Leigh
APRO: Bill Henry
Leslie & Sig Olving
Chase Boats:
Pete Richardson
Herb Schuleman
Ron Kudile

PRO: Les Hathaway
APRO: David Anderson
Chase Boats:
Peter Richardson
Ron Kudile

PRO: Les Hathaway
APRO: David Anderson
Chase Boats:
Peter Richardson
Ginny Krukowski
Ron Kudile
Glen Bloodgood

   

 

2014 Flying Scot Full Moon Regatta

Sail # Skipper Race 1 Race 2 Points Place
Championship
5021 Farley 2 1 3 1
5563 Luard 1 5 5 2
4471 Friel 8 3 11 3
5562 Barney 5 6 11 4
3868 Nociolo 4 8 12 5
4284 Bugbee 9 4 13 6
5919 Wesley 7 7 14 7
5688 Vought 13 2 15 8
4240 Gordon 3 13 16 9
4509 Lucyk 6 10 16 10
5227 Hurley 12 9 21 11
1064 Wawrzynski 17 11 28 12
Challenger
5445 Markoff 11 14 25 1
676 Davidson 10 16 26 2
5735 McCorkle 16 12 28 3
3922 Thonack 14 15 29 4
4081 Dasaro 15 17 32 5

Lightning Long John

Place Skipper Crew Crew Sail Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5  Race 6 Total
1 Rob Crane Will Jeffers Laura Jeffers 15208 6 2 4 3 1 9 25
2 Justin Coplan Danielle Prior Eric Reitinger 14036 4 5 2 5 9 14 39
3 Will Brown John Faus,  Caroline Patten 15535 3 18 6 6 3 4 40
4 Keith Taboada Russ Schon,  Chris Schon 15464 5 8 1 8 12 7 41
5 Tom Allen, Jr Nick Troche Stephanie  9 7 3 16 4 11 1 42
6 Mitch Hnatt Ryan Stagaard Tara Rudd 14960 9 1 19 2 5 8 44
7 Rich Warren Sue Warren Randy Swartley 15421 21 7 9 7 4 3 51
8 Steve Warren  Jon Schwartz Jenn Mashiui 15467 2 11 7 15 7 10 52
9 Ed Adams Neal Fowler Ben Cesare 14950 19 12 5 1 14 2 53
10 Larry Colantuono Theresa Colantuono Parker Colantuono 14619 11 6 15 16 2 6 56
11 Brian Taboada Johanna Schon Mackenzie McGuckin 14589 1 4 13 12 10 DNF/26 66
12 Jack Huntsman Jack Huntsman Don Schon 14922 8 9 11 11 8 DNF/26 73
13 Ted Duffy Hadilee Green Carl Rodenberg 14175 17 13 8 9 13 15 75
14 Patrick  Zachary Kika Bronger Greg Beshore 14972 12 15 17 13 15 11 83
15 Bill Bogardus Jarrett Lynn Stephanie Swan 14719 16 17 3 14 16 19 85
16 Dale Barney Ian Sanderson Josh Paks 15514 10 16 10 22 18 12 88
17 Dave Watts Robert Watts Dan Vought 15365 13 19 20 21 6 16 95
18 Randy Dickerson Rob Marsh Chris Gettis 14641 14 OCS/26 12 10 21 13 96
19 Dick Moyer Helen Moyer John/Chappy 15428 22 22 14 19 19 5 101
20 George Harrington Jack Harrington Kerri Harrington 15367 23 10 22 18 17 17 107
21 Greg Kinzel Matt Reiser Christine Corsten 14882 15 14 21 17 DNF/26 DNS/26 119
22 Paul  Krzenski Brandt Krzenski Braeden Krzenski 14138 20 21 18 20 22 18 119
23 Pat Corr Larry Nocioll Henry O'Hern 15203 18 DNF/26 DNS/26 24 20 20 134
24 David Ventimiglie Lisa  Anthony 13955 24 20 23 DNS/26 23 21 137
25 Geoff McKnight James Weichert John Finen 14366 25 24 24 23 24 22 142

 

 

Memorial Day Regatta

  Date/Race:  5/25    
Skipper Sail Number 1 Points Place
Fleet: Sanderling # Starters:  2
Pezzutti 25 1 1 1
Lynch 7 2 2 2
Fleet: Flying Scot # Starters:  12
Lee 5718 1 1 1
Luard 5563 2 2 2
Lucyk 4509 3 3 3
Friel 4471 4 4 4
Farley 5021 5 5 5
Hurley 5227 6 6 6
Cattanach 5716 7 7 7
Gordon 4240 8 8 8
Walkow 5676 9 9 9
  3922 10 10 10
DeSaro 4081 11 11 11
Davidson   DNS 13 12
Fleet: Lightning # Starters:  5
Duffy 14175 1 1 1
Harrington 15367 2 2 2
Dickerson 14641 3 3 3
Barney 15514 4 4 4
McKnight 14366 5 5 5

 

2014 Monmouth Boat Club Spring Laser Regatta

Place  Skipper Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Throw Out Final 
1 Had Brick 2 1 1 2 3 2 11 3 8
2 Mike Hecky 5 2 4 1 1 1 14 5 9
3 Glen Dickson 1 6 2 6 4 3 22 6 16
4 Larry Nociolo 4 3 6 5 2 4 24 6 18
5 Dan Vought 6 5 3 3 5 5 27 6 21
6 Jim Knab 3 4 5 4 6 6 28 6 22
7 Phil Arnheiter 7 7 8 8 7 7 44 8 36
8 Kara Licara * 9 9 7 7 DNS DNS 52 10 42
9 Gary DePice 8 8 DNF DNS DNS DNS 56 10 46

 

Spring Series Final

  Date/Race:  4/6 4/13 5/18    
Skipper Sail Number 1 1 2 3 1 2 3 Points Place
Fleet: Flying Scot # Starters:  3 4 4 3 5 5 5
Luard 5563   RC RC RC 1 2 1 8 1
Nociolo 3868 2 1 1 1 4 4 4 13 2
Vought 5688 1 3 3 2 3 1 3 13 3
Lee 5718 3       2 3 2 22 4
Gordon 4240   2 2 3       25 NQ
Farley 5021   4 4         32 NQ
Cattanach 5716         5 5 5 33 NQ
Daily Winner Dan Vought Larry Nociolo John Luard
Fleet: Lightning # Starters:  3 5 5 5 4 4 4
Dickerson 14641 2 1 2 2 2 1 1 9 1
D. Barney 15514 3 4 4 3     2 22 2
McKnight 14366   5 5 5 4 4 4 27 3
Huntsman 14922   2 1 1       22 NQ
C. Barney 15514         1 2   27 NQ
Corr 15203         3 3 3 27 NQ
Mergenthaler 15498   3 3 4       28 NQ
Watts 15365 1             31 NQ
Daily Winner Dave Watts Jack Huntsman Randy Dickerson  
  Pro: Denis Farley
APR: Keith Johnson
Les Hathaway
Chase Boats:
Art Petrosemolo
Keith Petrosemolo

PRO: John Luard
APRO: Les Hathaway
Chase Boats:
Russ Goldman
Richard Phares
Nelson Macan

PRO: Joe Cahill
APRO: Joe Burns
Chase boats:
Russ Goldman
Richard Phares
Anderson

Mother's Day Regatta

  Date/Race:  5/11    
Skipper Sail Number 1 2 3 Points Place
# Starters:  6 6 6
Flying Scot
Friel 4471 1 3 1 5 1
Luard 4248 2 1 2 5 2
Gordon 4240 3 2 4 9 3
Farley 5021 4 6 3 13 4
Lee 5718 6 4 5 15 5
Hurley 5227 5 5 6 16 6

New Years Day Regatta

Lasers
Skipper Race:  1 2 Points Place
# Starters:  8 8
David Watts   2 1 3 1
Larry Nociolo    1 4 5 2
Phillip Angelo   3 2 5 3
Richard Lindeboom   4 3 7 4
Kieran   5 5 10 5
N-10s
Skipper Race:  1 2 Avg Place
# Starters:  8 8
Dan Vought     1 1 1
Denis Farley   1 2 1.5 2
Ian Sanderson   2   2 3
Randy Dickerson   3   3 4
Josh Parks     3 3 4
Dale Barney 4 4 5
Bernard Friel 4 4 5
Cole Barney 5 5 6
Marc Gordon 5 5 6
Talbot Pratt 6 6 7
Jeremy Macan 6 6 7
Terry Murch 7 7 8
Barbara Sanoudis   7 7 8

John English Regatta

Skipper 1 2 3 4 5 Total Place
Randy Dickerson 2   3   1 6 1

Bernard Friel

6   1 1   8 2
Dale Barney 4   2 2   8 3
Marc Gordon   2   3 3 8 4
Taugh Lynch 1   4   5 10 5
Denis Farley 3   5   2 10 6
Larry Nociolo   3   4 4 11 7
Barbara Sanoudis   1   6 6 13 8

Fall Laser Sun Blister (Final)

  11/17 12/1 12/8 12/15 Races Total Average  
Skipper 1 2 3 4 5 6 1 2 3 1 1 2 3 Sailed Points Points Place
# Starters:  4 4 4 4 3 3 5 5 5 4 3 3 3
Jack Hurley Jr.             2 1 3 1       4 7 1.75 1
Richard 2 3 1 1 2 3       2       6 11 1.83 2
Larry Nociollo 1 1 2 4 1 1 3 2 4 4 2 2 1 12 24 2.00 3
Thom Lee             1 3 2   3 3 3 5 12 2.40 4
Phil Angelo 3 2 4 2 3 2 4 5 5         8 25 3.13 5
Grace Baricevich 4 4 3 3     5 4 1         6 19 3.17 6
Jeromy                     1 1 2 3 4 1.33 NQ
George                   3       1 3 3.00 NQ

 

Fall Frostbite (Final)

  11/17 12/1 12/8 Races Total Average  
Skipper 1 2 3 4 5 6 1 2 3 1 2 Sailed Points Points Place
# Starters:  6 6 6 6 7 7 7 7 7 6 6
Randy Dickerson             2   1 2   3 5 1.67 1
Denis Farley 2 2   2     1   2 6   5 9 1.80 2
Taugh Lynch       3       1     2 3 6 2.00 3
Dan Vought 1     4   2 3   5 1   5 11 2.20 4
Dave Watts     1     3     4 3   3 7 2.33 5
Bernard Friel 4   2   1 1 4 4   5 1 7 17 2.43 6
Dale Barney   3   1   5 7 5     3 5 17 3.40 7
Pat Corr 6   5   4   5   3 4   5 21 4.20 8
Marc Gordon   4 4   5 4         5 4 17 4.25 9
Topher Lucyk 5 6       7   7       3 18 6.00 10
Talbott Pratt               2       1 2 2.00 NQ
Dot Lucyk         3             1 3 3.00 NQ
Barbara Sanudis               3       1 3 3.00 NQ
Jeremy   5     2             2 7 3.50 NQ
Ian Sanderson   1     7             2 8 4.00 NQ
Josh                     4 1 4 4.00 NQ
Bruce Cattanach 3         6           2 9 4.50 NQ
Bob Winters     3           7     2 10 5.00 NQ
Terry Murch     6 5               2 11 5.50 NQ
Joe Cahill               6 6     2 12 6.00 NQ
Ron       6               1 6 6.00 NQ
Hodge         6             1 6 6.00 NQ
Paul Lucyk             6         1 6 6.00 NQ
Calvin                     6 1 6 6.00 NQ